В навечерието на Деня на европейските автори, 31 март 2025г., в 30. СУ „Братя Миладинови“ се проведоха инициативи за насърчаване на четенето и представяне на европейската литература. Първокласниците и второкласниците имаха вълнуваща среща с детската писателка Мая Лалчева, която разказа за своето творчество и сподели спомени от училището.
Учениците от третите класове участваха в среща-разговор със секретаря и ръководителя на Литературния клуб към читалище „Аура „, посветен на 105 години от рождението на Леда Милева. В проведената викторина отговаряха на въпроси, свързана с живота на писателката. Рецитираха стихове, направиха илюстрации по нейни произведения. Актрисата от Народния театър Галя Асенова много артистично прочете „Работната Мецана“.
Учениците от четвъртите класове имаха вълнуваща среща с детската писателка Петя Александрова, написала над 30 книги с поезия, разкази и приказки за деца. Малките ученици я посрещнаха с рецитал по нейни стихове и изложба на илюстрации, които нарисуваха по тях. Четвъртокласниците получиха книжки с автограф от авторката.
Учениците от пети клас отбелязаха дена с литературно четене и анализ на откъси от различни произведения. Учениците ще попълват читателски дневник.
Учениците от шести клас с групови презентации за литературата на осем европейски държави – класически и съвременни писатели.
Учениците от седми клас представиха биографии и творчески портрети на съвременни европейски автори, анализ на техните произведения и значимостта им за европейската литература.
Учениците от осми клас се запознаха с биографията на Вийон и особеностите на историческата епоха, в която живее. Обсъдиха негови произведения и ги съпоставиха със средновековните творби, изучавани в осми клас. Това помогна на учениците да разширят своята обща култура и да направят плавен преход между Средновековието и Ренесанса. „От Андерсен до Толкин – европейски разказвачи на истории“ –
учениците проследиха развитието на разказваческата традиция в Европа, като се фокусираха върху творчеството на именити европейски автори.
„Джордж Оруел: пророк на гибелта или визионер реалист?“. Учениците от девети клас анализираха произведения на Джордж Оруел и дискутираха, дали той предсказва бъдещето или просто отразява реалността.
Учениците от десети клас превеждаха и анализираха стихотворения на испанския поет и драматург Антонио Мачадо. Запознаха се с неговия стил и тематиката в поезията му, което обогати техните познания за испанската литература.
Учениците от единадесети клас представиха предварително подготвени презентации за испанския писател Карлос Руис Сафон – биография и творчество, като се фокусираха върху романа му „Сянката на вятъра“. Прочетоха откъси от романа в оригинал и свои преводи на съответните откъси, демонстрирайки отлични умения по чужд език. „Шилер и Гьоте – класици на немската“ литература
Учениците представиха две презентации, посветени на живота и творчеството на Фридрих Шилер и Йохан Волфганг фон Гьоте, като обсъдиха тяхното значение за немската и световната литература.
Благодарим на всички участници за тяхната активност и ентусиазъм!
Беше един незабравим литературен ден!
Книгите формират най-ценните добродетели – приятелство, взаимопомощ, разбирателство и любов към всяко живо същество.
Пожелаваме ви да четете и да се наслаждавате на всяка магическа минута с книгите!